Transpedia Wiki
Advertisement

Transwestytyzm (eonizm, metatropizm) - jedno z zaburzeń identyfikacji i roli płciowej, tendencja do czasowego identyfikowania się z płcią biologicznie przeciwną przejawiająca się zwłaszcza w sposobie ubierania się i zachowania. Transwestytyzmem nie jest fetyszyzm transwestytyczny.

Pojęcie[]

Słowo transwestytyzm wprowadził w 1910 roku seksuolog niemiecki, doktor Magnus Hirschfeld. Pochodzi ono z języka łacińskiego. Trans oznacza z tamtej strony, a vestitusodziany. Synonimem transwestytyzmu jest eonizm. Nazwę tę wprowadził w 1936 roku seksuolog Havelock Ellis, tworząc ją od nazwiska żyjącego w XVIII wieku Charlesa d'Eon, który wykazywał skłonności transwestytyczne, choć spekuluje się, że mógł być także transseksualistą.

Czasami transwestytów nazywa się także potocznie crossdresserami, choć pojęcie crossdressingu jest znacznie szersze od transwestytyzmu.

Charakterystyka[]

Typowy transwestyta to niewyróżniająca się z otoczenia osoba, która nie wykazuje swoich upodobań w życiu codziennym. Co jakiś czas pojawia się jednak u niej potrzeba przebrania się w stroje płci przeciwnej biologicznie. Wyjątkiem są transwestyci permanentni, którzy odczuwają potrzebę stałego noszenia strojów drugiej płci. Transwestyci zazwyczaj w pełni akceptują swoją fizyczność i nie występuje u nich nawet chwilowa chęć przeprowadzenia korekty płci.

W transwestytyzmie powodem przebierania się jest chęć osiągnięcia spełnienia emocjonalnego. W tym przypadku odgrywanie roli płci przeciwnej pozwala odnaleźć się wewnętrznie, osiągnąć wewnętrzny spokój. Transwestytyzm taki nie jest powiązany z aspektem erotycznym.

Demografia[]

Według badań profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza skłonności do transwestytyzmu wykazuje 4% populacji Polski.

Advertisement